Termin na sporządzenie uzasadnienia wyroku

Termin na sporządzenie uzasadnienia wyroku

Uzasadnienie wyroku stanowi pisemne rozwinięcie decyzji sądu. Sam wyrok najczęściej mieści się na jednej kartce i rozstrzyga o żądaniach stron. Uzasadnienie natomiast, choć zgodnie z przepisami powinno być zwięzłe, może zawierać się nawet na kilkudziesięciu stronach. Stanowi ono odzwierciedlenie procesu myślowego, który doprowadził sąd do określonego rozstrzygnięcia, a także wskazuje podstawy prawe i faktyczne, na których sąd oparł swoją decyzję. Uzyskanie przez stronę niezadowoloną z wyroku wydanego w I instancji jego pisemnego uzasadnienia jest kluczowe dla skuteczności wniesienia apelacji. Jak zatem je uzyskać i ile to trwa w procedurze cywilnej?

Sprawdź również: Obsługa prawna firm Szczecin

Kiedy sąd sporządza uzasadnienie wyroku?

Sam wyrok jest ogłaszany przez sąd na posiedzeniu jawnym, o terminie którego informowane są strony i ich pełnomocnicy, bądź też wydawany jest na posiedzeniu niejawnym (bez udziału stron i ich pełnomocników). Od momentu ogłoszenia wyroku (doręczenia w przypadku wydania na posiedzeniu niejawnym) strona chcąca uzyskać jego uzasadnienie ma tydzień na zgłoszenie wniosku o uzasadnienie wyroku. Co ważne, jeżeli strona nie była obecna na ogłoszeniu przez sąd wyroku, termin i tak liczony jest od dnia ogłoszenia.

Opłata od wniosku o uzasadnienie wyroku

Od wniosku o sporządzenie pisemnego uzasadnienia wyroku i jego doręczenie pobierana jest opłata stała w wysokości 100 zł. Uzasadnienie wyroku może również być wygłoszone po jego ogłoszeniu. Wówczas sąd o tym uprzedza, a ogłoszenie uzasadnienia jest nagrywane.

Czynności po otrzymaniu uzasadnienia wyroku – co dalej?

Kolejnym krokiem jest sporządzenie przez sąd pisemnego uzasadnienia wyroku, ewentualnie w rzadszych przypadkach – sporządzenie transkrypcji (zapisu nagrania w formie tekstowej) wygłoszonego uzasadnienia. Zgodnie z przepisami sąd ma na to dwa tygodnie od momentu zgłoszenia wniosku o uzasadnienie wyroku. Termin ten ma jednak dla sądu charakter instrukcyjny, co oznacza, że jego przekroczenie przez sąd nie wywołuje skutków procesowych. Przepisy przewidują jednakże, że w razie niemożności sporządzenia uzasadnienia wyroku we wskazanym terminie, prezes danego sądu może go przedłużyć, wskazując jednocześnie konkretny termin. Przedłużony termin ma również charakter instrukcyjny. Po sporządzeniu pisemnego uzasadnienia, wyrok wraz z uzasadnieniem doręcza się stronie, która złożyła odpowiedni wniosek.

Ile czasu ma sąd na wydanie uzasadnienia wyroku ?

Po otrzymaniu wyroku wraz z uzasadnieniem strona powinna się z nim zapoznać i zdecydować, czy wnosi do sądu apelację. Ma na to termin wynoszący dwa tygodnie od otrzymania wyroku wraz z uzasadnieniem. W przypadku, gdy termin na sporządzenie przez sąd pisemnego uzasadnienia został przedłużony – termin na wniesienie apelacji również ulega przedłużeniu do trzech tygodni. Należy jednak pamiętać, że w przeciwieństwie do terminu instrukcyjnego przewidzianego dla sądu, jego przekroczenie przez stronę powoduje, że pismo zostało wniesione bezskutecznie i sąd je odrzuca. Innymi słowy, wniesienie apelacji po terminie powoduje, że sąd potraktuje ją jakby nie została wniesiona i nie zbada jej w sposób merytoryczny.

W przypadku wyroku sądu II instancji, jego pisemne uzasadnienie co do zasady jest sporządzane z urzędu, czyli z mocy samych przepisów, które nakładają na sąd obowiązek sporządzenia uzasadnienia, bez konieczności wnioskowania o nie. Na wniosek strony sporządzane jest uzasadnienie wyroku sądu drugiej instancji, w którym oddalono apelację bądź zmieniono zaskarżony wyrok. Nie zwalnia to jednak z konieczności wnioskowania przez stronę o doręczenie (już nie sporządzenie!) takiego uzasadnienia w wypadku, gdy chce wnieść np. skargę kasacyjną. Potrzebujesz pomocy w sprawie wyroku? Kancelaria prawna Szczecin posiada wieloletnie doświadczenie z sprawie umów kredytowych oraz wyroków.

Skontaktuj się z nami!

Uzasadnienia wyroku – w czym pomaga?

Uzasadnienie wyroku ma zatem kluczową rolę dla stron postępowania. Pomaga im zrozumieć decyzję sądu oraz stanowi podstawę zaskarżenia wyroku. Oprócz tego, uzasadnienia wyroków wpływają również na praktykę prawną, dostarczając nowych interpretacji przepisów oraz pomagając prawnikom w argumentacji w innych podobnych sprawach.

Może cię również zainteresować:

Pomoc złotówkowiczom

W czasie pandemii Polski Fundusz Rozwoju będący państwową spółką uruchomił wsparcie dla firm w znanych jako tarcze antykryzysowe. Co do zasady, firmy które odnotowały określony spadek przychodów mogły skorzystać z subwencji udzielanej w ramach tarczy finansowej przez Polski Funduszu Rozwoju S.A. Następnie, jeżeli...

Więcej

W ostatnim czasie, po serii kolejnych korzystnych dla frankowiczów orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, banki nie składają broni i występują z coraz większą ilością pozwów o zwrot kapitału udzielonego kredytu. Podobnie bowiem jak frankowiczowi, tak i bankowi na skutek nieważności umowy należy się...

Więcej

kancelaria frankowa szczecin

Dla wielu osób wydawało się to niemożliwe, a jednak w dniu 25 kwietnia 2024 r. Sąd Najwyższy w sprawie III CZP 25/22 (wcześniej III CZP 11/21) podjął tzw. uchwałę frankową. Wokół tej uchwały powstało już tyle teorii, że większość prawników specjalizujących się w sprawach...

Więcej