Prawnik windykacja Szczecin

Nasza kancelaria specjalizuje się w kilku obszarach prawa. Dzięki szerokiej wiedzy, a także wieloletniemu doświadczeniu, możemy oferować klientom kompleksowe doradztwo i pomoc. Jednym z obszarów naszej działalności jest proces odzyskiwania należności – windykacja. Nasza siedziba mieści się w Szczecinie – radca prawny Szczecin. To właśnie tutaj współpracujemy z szerokim gronem przedsiębiorców. Niemniej jednak z uwagi na bliską odległość do innych dużych miast takich jak Gorzów Wielkopolski i Zielona Góra oraz możliwość współpracy zdalnej.

Odzyskiwanie długów we własnym zakresie, zarówno w ramach windykacji polubownej, jak i sądowej, nie należy do najłatwiejszych zadań. Korzystnym rozwiązaniem dla wierzyciela jest skorzystanie z usług profesjonalnego prawnika zajmującego się windykacją należności. Doświadczony prawnik windykacyjny zna skuteczne techniki komunikacji i prowadzenia polubownego odzyskiwania długów oraz orientuje się w przepisach prawa związanych z windykacją sądową. Skorzystanie z pomocy prawnika można nie tylko zwiększyć szanse na odzyskanie pieniędzy, ale również skrócić proces egzekucji długów.

Windykacja Szczecin

Windykacja to proces odzyskiwania należności, który stosuje wierzyciel po upływie określonego terminu płatności. Windykację można podzielić na dwa rodzaje:

  • windykację miękką – polubowną,
  • windykację twardą – postępowanie sądowe oraz egzekucyjne.

Windykacja polubowna polega na podjęciu próby kontaktu z dłużnikiem poprzez wezwanie do zapłaty, SMS lub rozmowę telefoniczną. Podczas rozmowy z dłużnikiem wierzyciel przypomina o zaległościach w spłacie, poznaje przyczyny ich powstania i ewentualnie ustala plan spłat.

Jeżeli nie dojdzie do porozumienia stron, windykacja przechodzi do kolejnego etapu, czyli postępowania sądowego. Wierzyciel składa pozew do sądu. Postępowanie sądowe kończy się nakazem zapłaty lub wyrokiem. W przypadku, gdy dłużnik nie zastosuje się do wyroku sądu lub nakazu zapłaty, wierzyciel może skierować sprawę do komornika, gdzie następuje egzekucja długu.

Potrzebujesz pomocy prawnej? Skontaktuj się z nami.

+48 91 433 10 66
kancelaria@kancelariajtt.pl

Windykacja Szczecin – ile trwa windykacja długu?

Czas trwania windykacji długu zależy od wielu czynników:

  • możliwości finansowych dłużnika – w sytuacji, gdy dłużnik nie ma wystarczających środków pieniężnych, egzekucja długu będzie trwała dłużej i będzie zależna od poprawy sytuacji ekonomicznej dłużnika,
  • podjęcia współpracy dłużnika z wierzycielem – ustalenie z dłużnikiem harmonogramu spłaty zadłużenia i jego realizacja prowadzi strony do rozwiązania problemu zadłużenia,
  • poziomu skomplikowania sprawy o zapłatę, która trafiła do sądu – jeżeli sprawa o zapłatę jest sporna, strony nie są zgodne co do zasadności oraz wysokości roszczenia, sąd zobowiązany jest przeprowadzić postępowanie dowodowe, co często wydłuża czas trwania sprawy sądowej,
  • obciążeniem sprawami sądów – w zależności od miasta i liczby pracujących sędziów lub referendarzy sądowych sądy są mniej lub bardziej obciążone sprawami. W przypadku dużego obłożenia sprawami sędziów, postępowania sądowe trwają dłużej.

Współpraca dłużnika z wierzycielem jest kluczowa dla jak najszybszego rozwiązania problemu zadłużenia po obu stronach. W przypadku braku kontaktu z dłużnikiem, nie odbierania przez niego korespondencji, proces windykacji ulegnie znacznemu wydłużeniu.

Od jakiej kwoty jest windykacja?

Nie ma określonej minimalnej ani maksymalnej kwoty, którą można windykować. Wierzyciel może dochodzić zapłaty kwoty nawet kilku złotych, co często jest mylące dla dłużników, którzy są przekonani, że wierzyciel nie będzie windykował małych kwot długu. Również egzekucja komornicza nie ma określonej kwoty minimalnej. Komornik doliczy do długu własne koszty, którymi następnie obciąży dłużnika lub w przypadku bezskutecznej egzekucji – wierzyciela.

Windykacja Szczecin – ile kosztuje windykacja należności?

Koszty windykacji należności zależą od podejmowanych działań oraz wysokości zobowiązania. W przypadku, gdy windykacja polubowna nie odniosła skutku, wierzyciel może rozpocząć sprawę sądową. Wiąże się to poniesieniem kosztów sądowych, takich jak opłata sądowa od pozwu. Wniesienie pozwu, w zależności  od wysokości roszczenia, to koszt od 30 zł do 200 000 złotych. Dla zobowiązań o wysokości do 20 000 zł opłaty od pozwu są stałe i wynoszą od 30 zł do 1000 zł. Z kolei w przypadku roszczeń o wysokości ponad 20 000 zł pobiera się opłatę sądową stosunkową wynoszącą 5% wartości przedmiotu sporu, nie więcej jednak niż 200 000 złotych.