Bank pozywa, Bank Przegrywa!

Sprawa prowadzona pod sygnaturą akt: I C 5084/23, wyrok z dnia 12 marca 2025 r.

Sąd Okręgowy w Szczecinie oddalił roszczenie mBanku o zapłatę przeciwko klientom kancelarii!

Po kolei, gdyż sprawa jest nietypowa, albowiem pierwotnie bank pozwał kredytobiorców o zwrot kapitału oraz odszkodowanie za korzystanie kapitału. Pomimo złożenia pozwu, bank twierdził, że umowa jest ważna, ale pozywa swoich klientów, aby uniknąć przedawnienia roszczenia o zwrot kapitału.

Trzeba dodać, że równolegle toczyła się sprawa z powództwa kredytobiorców. Po prawomocnym zakończeniu sprawy, kredytobiorcy zwrócili bankowi kwotę otrzymanego kredytu.

W związku z tymi działaniami bank cofnął roszczenie o zwrot kapitału i odszkodowanie za korzystanie z kapitału kredytu. Natomiast postanowił dochodzić skapitalizowanych odsetek, twierdząc, że bankowi należą się one za okres liczony od terminu zapłaty wskazanego w wezwaniu do zapłaty do momentu oddania przez kredytobiorców kwoty udzielonego kredytu. Dodać należy, że nie była to mała kwota, bank domagał się zapłaty kwoty 24.000 zł tytułem odsetek, jeśli doliczymy do tego koszty zastępstwa procesowego oraz opłatę sądową od pozwu to łącznie kredytobiorcy mogliby na skutek przegranej zapłacić ok. 50.000 zł.

Na szczęście udało się kancelarii przekonać sąd, iż roszczenie banku w ostatecznym kształcie również nie zasługiwało na uwzględnienie. Oczywiście w sprawie podnieśliśmy szereg argumentów, ale najważniejszy jest taki: skoro bank twierdzi, że umowa kredytu jest ważna, to nie może skutecznie postawić w stan wymagalności kwotę udzielonego kredytu!

To rozstrzygnięcie to bardzo dobra wiadomość dla wszystkich kredytobiorców, którzy się boją zemsty banku w postaci pozwu o zwrot kapitału lub inne wymyślone roszczenia.

Może cię również zainteresować:

Testament ustny to forma szczególna testamentu, która została przewidziana dla osób nie mogących z pewnych względów sporządzić testamentu zwykłego, a więc testamentu własnoręcznie spisanego i podpisanego przez spadkodawcę bądź testamentu notarialnego czy allograficznego. Pierwszym warunkiem umożliwiającym ważne złożenie ustnego oświadczenia woli, któremu będzie można przypisać...

Więcej

Uregulowanie kwestii majątkowych na wypadek swojej śmierci jest z pewnością wyrazem dbałości nie tylko o interesy swoje, ale i najbliższych. Co do zasady, już na wstępie, można by zatem odpowiedzieć twierdząco na pierwszą część tak postawionego pytania. Czy jest to jednak konieczne we wszystkich...

Więcej

W dniu 23 stycznia 2025 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie C-677/23 i potwierdził, że banki nie mogą ukrywać przed konsumentami założeń, na podstawie których dokonują wyliczeń oprocentowania kredytu. Co prawda orzeczenie TSUE dotyczy kredytu słowackiego, to jednak ma ogromne...

Więcej