Ile kosztuje sprawa frankowa?

koszt sprawy frankowej

 

Tak samo, jak w innych postępowaniach sądowych, założenie sprawy frankowej wiąże się z kosztami, które należy pokryć w związku z prowadzoną sprawą.

pomoc frankowiczom

Skorzystaj ze wsparcia: pomoc frankowiczom Szczecin

Koszt sprawy frankowej

Zanim trafią do naszej kancelarii osoby zainteresowane unieważnieniem kredytu frankowego, to często szukają informacji dotyczących kosztów prowadzenia sprawy na forach internetowych czy na specjalnych grupach stworzonych w mediach społecznościowych. Niestety przedstawiane tam informacje, często nie są prawdziwe, a panujący tam chaos, znamienny dla forum, utrudnia zdobycie prawdziwych danych. 

Ile kosztuje sprawa frankowa?

Celem uporządkowania poniżej wskazuję, z jakimi kosztami należy się liczyć w przypadku pozwania banku.

  • Opłata sądowa od pozwu wynosi 1.000 zł,
  • Opłata skarbowa od pełnomocnictwa 17 zł x ilość uczestników.

Jak w każdej sprawie sądowej, tak samo w przypadku spraw frankowych, należy liczyć się z przegraną. Wówczas koszt prowadzenia takiej sprawy wzrośnie o wynagrodzenie pełnomocnika banku, które jest uzależnione od wysokości roszczenia. W praktyce oznacza to, że trzeba będzie zapłacić kwotę 5.400 zł albo 10.800 zł tytułem kosztów zastępstwa procesowego.

Ile kosztuje sprawa frankowa?

Zatem maksymalne ryzyko związane z przegraniem sprawy wiążę się z kosztami rzędu 12 tysięcy złotych.

Odrębną kwestią pozostaje wynagrodzenie prawnika, który będzie zajmował się sprawą. Wydaje się, że najlepszym rozwiązaniem będzie wytypowanie kilku kancelarii specjalizujących się w sprawach frankowych, a następnie wysłanie do nich umowy kredytu z prośbą o analizę i przedstawienie warunków współpracy. Na rynku usług prawniczych można znaleźć różne oferty, przy czym najczęściej spotykaną jest połączenie opłaty wstępnej oraz premii po zakończonym postępowaniu. Oczywiście wysokość, zarówno opłaty wstępnej oraz premii jest uzależniona od kilku czynników, między innymi od takich jak: renoma kancelarii, doświadczenie czy kwota dochodzonego roszczenia.

Kosz kancelarii kredyt frankowy

Przy tej okazji nie sposób ominąć kwestię wyboru kancelarii również w kontekście podmiotów, które powołują się na bogate doświadczenie i zachęcają potencjalnych kredytobiorców do zawarcia z nimi umowy, kusząc ich niską bądź zerową opłatą za prowadzenie postępowania sądowego. Oczywiście wybór najlepszej oferty należy do Ciebie. Jednak warto sprawdzić podmiot, któremu powierza się, zapewne najważniejszą sprawę w życiu. Jeśli dany podmiot powstał np. w ubiegłym roku i chwali się setkami wygranych spraw to wiedz, że jest to niemożliwe. Średnia długość postępowania sądowego w dwóch instancjach wynosi aktualnie trzy lata, zatem nie sposób w rok uzyskać jeden taki wyrok, a co dopiero kilkadziesiąt.

Podsumowując, wskazać należy, że na koszty prowadzenia sprawy składają się te związane z założeniem sprawy w sądzie oraz te związane z zapłatą wynagrodzenia dla kancelarii.

Sprawdź również: radca prawny Szczecin

Może cię również zainteresować:

kancelaria frankowa szczecin

Dla wielu osób wydawało się to niemożliwe, a jednak w dniu 25 kwietnia 2024 r. Sąd Najwyższy w sprawie III CZP 25/22 (wcześniej III CZP 11/21) podjął tzw. uchwałę frankową. Wokół tej uchwały powstało już tyle teorii, że większość prawników specjalizujących się w sprawach...

Więcej

Zarzut zatrzymania w sprawach frankowych

Seria wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawach frankowych z końca 2023 roku z ogromną skutecznością wytrącała z rąk banków argumenty jeden po drugim. Los ten podzielił również zarzut zatrzymania, dotychczas tak ochoczo składany przez banki. Wyrokiem z dnia 14 grudnia 2023 r....

Więcej

Bankowy tytuł egzekucyjny

Bankowy tytuł egzekucyjny (w skrócie: BTE) stanowił niegdyś instrument ułatwiający bankom szybkie i efektywne dochodzenie wierzytelności wynikających z czynności bankowych, bez konieczności uzyskiwania odpowiedniego orzeczenia sądowego. By móc wyegzekwować należność, bank musiał jedynie wystąpić do sądu o nadanie klauzuli wykonalności, która potwierdzała, iż...

Więcej