Polscy kredytobiorcy cały czas odczuwają skutki pandemii COVID-19 oraz niestabilnej sytuacji politycznej na świecie mającej wpływ na inflacje. Z informacji przekazywanych przez Radę Polityki Pieniężnej jasno wynika, że na obniżenie stóp procentowych musimy jeszcze poczekać. Tak jak wszyscy wiemy wysokie stopy procentowe oznaczają wysokie stawki referencyjne WIBOR. Ta w połączeniu z marżą banku powoduje wysokie raty kredytu.
W ostatnich dwóch latach z pomocą kredytobiorcom przychodziły tzw. wakacje kredytowe. Po spełnieniu przesłanek wskazanych w ustawie kredytobiorca mógł nie spłacać łącznie czterech z dwunastu rat kredytu w roku. Oczywiście to nie oznaczało umorzenia rat kredytu tylko odroczenie ich płatności w przyszłości. W każdym razie skorzystanie z wakacji kredytowych pomogło tysiącom rodzin w Polsce.
Z powyższych względów kredytobiorcy czekali na decyzję rządu w zakresie przedłużenia programu na 2025 r. Niestety na tę chwilę ministerstwo finansów, które odpowiadało za ten program, nie planuje jego przedłużenia na 2025 r. W obliczu wysokich rat kredytu jest to zła informacja dla wszystkich spłacających raty kredytu. Pozostaje liczyć na to, że w pewnym momencie rząd jednak pochyli się nad kredytobiorcami, wszakże w ubiegłym roku wakacje kredytowe zostały uruchomione w kwietniu 2024 r.
Bez względu na to, jak potoczą się losy wakacji kredytowych, kancelaria zachęca do rozważenia podjęcia kroków prawnych przeciwko bankowi. W naszej ocenie wiele umów kredytów hipotecznych może być wadliwych i kredytobiorcy może przysługiwać roszczenie do banku, nawet o unieważnienie kredytu. Wszystkich zainteresowanych taką możliwością zachęcamy do kontaktu, kancelaria nie pobiera wynagrodzenia za analizę umowy kredytu.