Wniosek o wydanie zaświadczenia historii spłaty kredytu CHF

Wniosek o wydanie zaświadczenia historii spłaty kredytu CHF

Problematyka spraw frankowych jest znana polskiemu wymiarowi sprawiedliwość już od lat. Dziś wiemy, że większość niegdyś popularnych umów kredytowych powiązanych z walutą franka szwajcarskiego zawiera tzw. klauzule abuzywne, czyli takie postanowienia, które są niezgodne z przepisami i naruszają interesy konsumentów. Proces dochodzenia swoich praw przed sądem jest jednak wieloetapowy, a zaczyna się na długo przed wejściem na salę rozpraw.

Jak uzyskać zaświadczenie o spłacie kredytu frankowego?

Pierwszym krokiem, który musimy wykonać jest uzyskanie z banku zaświadczenia historii spłaty kredytu. Jest to dokument, który zawiera całą historię naszego kredytu, z wyszczególnieniem dat każdej spłaconej raty, jej wysokości i waluty, a także informację ile jeszcze do spłaty pozostało. Takie zaświadczenie, wraz z umową kredytu, będzie podstawą naszych dalszych roszczeń, szczególnie w zakresie pieniężnym. Jak je zatem uzyskać, ile trzeba będzie zapłacić, jak długo jest ważne i jak długo na nie poczekamy?

Jak i gdzie złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia spłaty kredytu CHF?

Przepisy nie regulują formy, w jakiej musimy zwrócić się do banku. Wniosek może być złożony pocztą, przez internet, telefonicznie czy nawet ustnie w oddziale banku. Może to zrobić również nasz pełnomocnik, jeśli zdecydowaliśmy się podjąć współpracę z kancelarią prawną – (kancelaria prawna Szczecin). Należy w nim wskazać, jakie informacje chcemy uzyskać (tj. historia spłat z podziałem na część kapitałową i odsetkową, pobrane opłaty i prowizje, oprocentowanie czy kursy walut, po których przeliczane były wypłaty i spłaty), numer umowy kredytowej oraz dane osobowe, które pozwolą bankowi nas zidentyfikować.

Ile kosztuje zaświadczenie o historii spłaty kredytu frankowego?

Niestety, uzyskanie tego zaświadczenia nie jest bezpłatne. Każdy bank posiada własny cennik usług, a same ceny wahają się między 100 a 300 złotych. Jeszcze do niedawna część banków żądała absurdalnie wysokich kwot za ten dokument, sięgających nawet do kilku tysięcy złotych, zostało to ukrócone dopiero po interwencji Prezesa UOKiK, który napiętnował takie działania jako naruszające interesy konsumentów i utrudniające walkę o swoje prawa.

Ile trzeba czekać na zaświadczenie z banku?

Na odpowiedź z banku przyjdzie nam jednak trochę poczekać. Czas realizacji wniosków o wydanie zaświadczenia historii spłat kredytu wynosi od 30 do 60 dni. Może się zdarzyć, że bank będzie zwlekał dłużej, w takich wypadkach zalecany jest kontakt z infolinią lub wizyta w placówce banku.

Ile jest ważne zaświadczenie banku o historii spłaty kredytu frankowego?

Czy po uzyskaniu zaświadczenia musimy spieszyć się z podjęciem dalszych kroków w obawie, iż straci ono ważność? Nic podobnego, dokument ten nie ma terminu ważności. Warto jednak zaznaczyć, że w przypadku kredytów, które nie zostały jeszcze w pełni spłacone, zachodzi konieczność uzupełniania informacji zawartych w zaświadczeniu o kolejne uiszczone raty.

Potrzebujesz pomocy w sprawie kredytu frankowego? Z pomocą przychodzi Kancelaria Frankowa Szczecin. Skorzystaj z konsultacji i dowiedz się jakie masz możliwości.

Skontaktuj się z nami!

Może cię również zainteresować:

kancelaria frankowa szczecin

Dla wielu osób wydawało się to niemożliwe, a jednak w dniu 25 kwietnia 2024 r. Sąd Najwyższy w sprawie III CZP 25/22 (wcześniej III CZP 11/21) podjął tzw. uchwałę frankową. Wokół tej uchwały powstało już tyle teorii, że większość prawników specjalizujących się w sprawach...

Więcej

Zarzut zatrzymania w sprawach frankowych

Seria wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawach frankowych z końca 2023 roku z ogromną skutecznością wytrącała z rąk banków argumenty jeden po drugim. Los ten podzielił również zarzut zatrzymania, dotychczas tak ochoczo składany przez banki. Wyrokiem z dnia 14 grudnia 2023 r....

Więcej

Bankowy tytuł egzekucyjny

Bankowy tytuł egzekucyjny (w skrócie: BTE) stanowił niegdyś instrument ułatwiający bankom szybkie i efektywne dochodzenie wierzytelności wynikających z czynności bankowych, bez konieczności uzyskiwania odpowiedniego orzeczenia sądowego. By móc wyegzekwować należność, bank musiał jedynie wystąpić do sądu o nadanie klauzuli wykonalności, która potwierdzała, iż...

Więcej