Wniosek o wydanie zaświadczenia historii spłaty kredytu CHF

Wniosek o wydanie zaświadczenia historii spłaty kredytu CHF

Problematyka spraw frankowych jest znana polskiemu wymiarowi sprawiedliwość już od lat. Dziś wiemy, że większość niegdyś popularnych umów kredytowych powiązanych z walutą franka szwajcarskiego zawiera tzw. klauzule abuzywne, czyli takie postanowienia, które są niezgodne z przepisami i naruszają interesy konsumentów. Proces dochodzenia swoich praw przed sądem jest jednak wieloetapowy, a zaczyna się na długo przed wejściem na salę rozpraw.

Jak uzyskać zaświadczenie o spłacie kredytu frankowego?

Pierwszym krokiem, który musimy wykonać jest uzyskanie z banku zaświadczenia historii spłaty kredytu. Jest to dokument, który zawiera całą historię naszego kredytu, z wyszczególnieniem dat każdej spłaconej raty, jej wysokości i waluty, a także informację ile jeszcze do spłaty pozostało. Takie zaświadczenie, wraz z umową kredytu, będzie podstawą naszych dalszych roszczeń, szczególnie w zakresie pieniężnym. Jak je zatem uzyskać, ile trzeba będzie zapłacić, jak długo jest ważne i jak długo na nie poczekamy?

Jak i gdzie złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia spłaty kredytu CHF?

Przepisy nie regulują formy, w jakiej musimy zwrócić się do banku. Wniosek może być złożony pocztą, przez internet, telefonicznie czy nawet ustnie w oddziale banku. Może to zrobić również nasz pełnomocnik, jeśli zdecydowaliśmy się podjąć współpracę z kancelarią prawną – (kancelaria prawna Szczecin). Należy w nim wskazać, jakie informacje chcemy uzyskać (tj. historia spłat z podziałem na część kapitałową i odsetkową, pobrane opłaty i prowizje, oprocentowanie czy kursy walut, po których przeliczane były wypłaty i spłaty), numer umowy kredytowej oraz dane osobowe, które pozwolą bankowi nas zidentyfikować.

Ile kosztuje zaświadczenie o historii spłaty kredytu frankowego?

Niestety, uzyskanie tego zaświadczenia nie jest bezpłatne. Każdy bank posiada własny cennik usług, a same ceny wahają się między 100 a 300 złotych. Jeszcze do niedawna część banków żądała absurdalnie wysokich kwot za ten dokument, sięgających nawet do kilku tysięcy złotych, zostało to ukrócone dopiero po interwencji Prezesa UOKiK, który napiętnował takie działania jako naruszające interesy konsumentów i utrudniające walkę o swoje prawa.

Ile trzeba czekać na zaświadczenie z banku?

Na odpowiedź z banku przyjdzie nam jednak trochę poczekać. Czas realizacji wniosków o wydanie zaświadczenia historii spłat kredytu wynosi od 30 do 60 dni. Może się zdarzyć, że bank będzie zwlekał dłużej, w takich wypadkach zalecany jest kontakt z infolinią lub wizyta w placówce banku.

Ile jest ważne zaświadczenie banku o historii spłaty kredytu frankowego?

Czy po uzyskaniu zaświadczenia musimy spieszyć się z podjęciem dalszych kroków w obawie, iż straci ono ważność? Nic podobnego, dokument ten nie ma terminu ważności. Warto jednak zaznaczyć, że w przypadku kredytów, które nie zostały jeszcze w pełni spłacone, zachodzi konieczność uzupełniania informacji zawartych w zaświadczeniu o kolejne uiszczone raty.

Potrzebujesz pomocy w sprawie kredytu frankowego? Z pomocą przychodzi Kancelaria Frankowa Szczecin. Skorzystaj z konsultacji i dowiedz się jakie masz możliwości.

Skontaktuj się z nami!

Może cię również zainteresować:

Windykacja należności

Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się nie tylko z dynamicznym rozwojem, ale również koniecznością radzenia sobie z różnorodnymi wyzwaniami. Jednym z nich jest problem związany z niesolidnymi płatnikami, którzy nie regulują swoich zobowiązań finansowych wobec przedsiębiorców. W takiej sytuacji kluczowym narzędziem staje się profesjonalna...

Więcej

Termin na sporządzenie uzasadnienia wyroku

Uzasadnienie wyroku stanowi pisemne rozwinięcie decyzji sądu. Sam wyrok najczęściej mieści się na jednej kartce i rozstrzyga o żądaniach stron. Uzasadnienie natomiast, choć zgodnie z przepisami powinno być zwięzłe, może zawierać się nawet na kilkudziesięciu stronach. Stanowi ono odzwierciedlenie procesu myślowego, który doprowadził...

Więcej

Kredyt indeksowany do waluty obcej

Obecność kredytów czy pożyczek w naszym życiu dziś już prawdopodobnie nikogo nie dziwi. Te, jakże powszechne, formy finansowania naszych celów i marzeń na przestrzeni lat przybierały różne formy. W pierwszej dekadzie XXI wieku szczególnie popularne były kredyty powiązane z walutą franka szwajcarskiego oraz...

Więcej