Jak napisać pismo do banku w sprawie kredytu frankowego?

Pismo do banku

Jak napisać do banku w sprawie ugody?

To wszystko zależy od tego, w jaki sposób w danym banku funkcjonuje dział obsługi klienta. Większość banków ma bardzo mocno rozbudowane struktury, dlatego można z bankami skontaktować się na kilka różnych sposobów. Przede wszystkim można udać się do oddziału banku i spotkać się z doradcą kredytowym, który powinien wytłumaczyć, w jaki sposób można uzyskać propozycję zawarcia ugody z bankiem. Ponadto większość banków umożliwia złożenie wniosku przy wykorzystaniu bankowości elektronicznej albo za pomocą aplikacji danego banku.

Musisz też wiedzieć, że praktycznie każdy bank w naszym kraju został już pozwany o unieważnienie kredytu frankowego. Dzięki temu większość banków ma już gotową propozycję zawarcia ugody. Jeśli jeszcze twój bank nie przedstawił Ci propozycji rozwiązania sporu to nic straconego. Możesz do swojego banku albo napisać pismo, że jesteś zainteresowany taką ugodą albo napisz do nich wiadomość poprzez swój serwis transakcyjny, ewentualnie wykorzystaj do tego aplikację bankową.

Czytaj również: Replika na odpowiedź na pozew

Ile kosztuje unieważnienie kredytu frankowego?

Unieważnienie kredytu frankowego wiąże się z opłatą sądową od pozwu w wysokości 1.000 zł. W takich sprawach ważne też będzie wynagrodzenie prawnika prowadzącego sprawę. Wysokość honorarium kancelarii jest uzależniona od wielkości kredytu oraz trudności samej sprawy, ale także od wielkości i renomy kancelarii, której powierzy się prowadzenie sprawy. Na ogół koszt prowadzenia takiej sprawy waha się w przedziale od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. I choć jest to bardzo dużo pieniędzy, to istnieją sposoby, aby to bank pokrył większość wynagrodzenia banku. Poza tym należy pamiętać, że takie wynagrodzenie będzie stanowiło jedyny koszt kredytu.

Ile kosztuje pozew w sprawie frankowej?

W tak ważnych sprawach, jak unieważnienie umowy kredytowej zaleca się skorzystanie z profesjonalnej kancelarii radców prawnych lub adwokatów. Samo napisanie pozwu jest jedynie częścią prowadzenia sprawy. Zazwyczaj kancelarie nie pobierają opłaty od napisania pozwu, przynajmniej ja nie spotkałem się z taką praktyką. Zatem koszt prowadzenia sprawy waha się od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych, w tym jest wliczona opłata za napisanie pozwu.

Potrzebujesz pomocy w sprawie kredytów frankowych? Z pomocą przychodzi Kancelaria Frankowa Szczecin. Skorzystaj z konsultacji i dowiedz się jakie masz możliwości.

Jak napisać wniosek do banku?

Jak każde pismo powinno zawierać nadawcę oraz adresata. Ponadto należy powołać się na swój nr umowy oraz datę jej zawarcia. Przy podawaniu swoich danych osobowych warto dodać nr PESEL, wówczas będziemy mieli pewność, że bank bez problemu odnajdzie nasze dane w systemie. W treści pisma można od razu wskazać jakie warunki ugody nas interesują, np. umorzenie pozostałego do spłaty kapitał oraz zwrot części/całości nadpłaty. Ewentualnie można napisać, że jest się zainteresowanym polubownym zakończeniem sporu i w związku z tym proszę o przedstawienie propozycji ugody.

 

Może cię również zainteresować:

kancelaria frankowa szczecin

Dla wielu osób wydawało się to niemożliwe, a jednak w dniu 25 kwietnia 2024 r. Sąd Najwyższy w sprawie III CZP 25/22 (wcześniej III CZP 11/21) podjął tzw. uchwałę frankową. Wokół tej uchwały powstało już tyle teorii, że większość prawników specjalizujących się w sprawach...

Więcej

Zarzut zatrzymania w sprawach frankowych

Seria wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawach frankowych z końca 2023 roku z ogromną skutecznością wytrącała z rąk banków argumenty jeden po drugim. Los ten podzielił również zarzut zatrzymania, dotychczas tak ochoczo składany przez banki. Wyrokiem z dnia 14 grudnia 2023 r....

Więcej

Bankowy tytuł egzekucyjny

Bankowy tytuł egzekucyjny (w skrócie: BTE) stanowił niegdyś instrument ułatwiający bankom szybkie i efektywne dochodzenie wierzytelności wynikających z czynności bankowych, bez konieczności uzyskiwania odpowiedniego orzeczenia sądowego. By móc wyegzekwować należność, bank musiał jedynie wystąpić do sądu o nadanie klauzuli wykonalności, która potwierdzała, iż...

Więcej